40 rocznica rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego m. Teresy Kierocińskiej
sobota, 14-10-2023
40 rocznica rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego m. Teresy Kierocińskiej
Czcigodna Sługa Boża Matka Teresa Kierocińska odeszła do wieczności 12 lipca 1946 roku w Sosnowcu. Ówczesny ordynariusz częstochowski, ks. bp Teodor Kubina, zalecił: "by całe miasto wzięło udział w tym pogrzebie tej, która poświęciła się temu miastu (...). Pogrzeb ma być przez całe miasto, aby uczcić naszą wielce zasłużoną Matkę, oddaną Kościołowi i sprawom społeczeństwa całego Zagłębia".
Uroczystości pogrzebowe m. Teresy Kierocińskiej odbyły się 15 lipca przy udziale rzeszy ludzi, którzy przyszli podziękować, złożyć hołd i pożegnać swoją Matkę. Uroczystościom przewodniczył bp. Stanisław Czajka, biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej. Przed wyjazdem na pogrzeb powiedział: "Jadę na pogrzeb Świętej!". Jednym z wielu, który słyszał te słowa, był młody kapłan, ks. Stefan Bareła, wikariusz parafii w Wieruszowie.
W lipcu 1976 roku nowo wybrana przełożona generalna m. Cecylia Czerwińska, w pierwszej rozmowie z bp. Stefanem Barełą przedstawiła pragnienie sióstr i postanowienie kapituły generalnej Zgromadzenia jeszcze z 1964 r., zasugerowane przez o. Założyciela – Anzelma Gądka OCD, by rozpocząć proces beatyfikacyjny Współzałożycielki Zgromadzenia, m. Teresy od św. Józefa. Wtedy miłym zaskoczeniem było dla niej wspomnienie Księdza Biskupa z 1946 roku. W jego pamięci utkwiło głęboko wzruszenie bpa Czajki i jego słowa o m. Teresie, że „zmarła święta”. Dodał również, że skoro jego poprzednik uważał m. Teresę za świętą, to on też chce iść w jego ślady. Przekonany o słuszności sprawy, udzielił swego urzędowego poparcia i błogosławił wszelkim dalszym staraniom.
Pierwszym postulatorem procesu na etapie diecezjalnym został o. Michał Machejek OCD, mianowany przez przełożoną generalną Zgromadzenia 29 czerwca 1976 r. On zaś pismem z dnia 29 września 1977 r. mianował na Wicepostulatora ks. dra Zdzisława Wajznera. Pod kierunkiem o. M. Machejka były zbierane dokumenty i pisma Sługi Bożej.
Zgodnie z motu proprio "Sanctitas clarior" papieża Pawła VI, Zgromadzenie rozpoczęło starania o uzyskanie Nihil obstat Stolicy Świętej, opierając się na wcześniejszym pozwoleniu Konferencji Episkopatu Polski z dn. 7 maja 1980 r. Dekret Stolicy Świętej Zgromadzenie otrzymało 18 czerwca 1983 r.
Dnia 31 marca 1982 r. za zgodą ks. bpa Stafana Bareły, ordynariusza diecezji częstochowskiej, przeprowadzono ekshumację z rozpoznaniem doczesnych szczątków służebnicy Bożej.
Dnia 14 października 1983 r. ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Stefan Bareła, rozpoczął dochodzenie kanoniczne w sprawie wyniesienia Matki Teresy na ołtarze. Uroczysta pierwsza sesja Trybunału Diecezjalnego powołanego przez Biskupa odbyła się w Kurii Diecezjalnej w Częstochowie. W posiedzeniu, któremu przewodniczył Biskup Ordynariusz, wziął udział: postulator o. Michał Machejek OCD, ks. Ludwik Warzybok – Delegat Biskupi, ks. Władysław Maciąg – Promotor Sprawiedliwości, ks. Józef Mielczarek – Notariusz oraz delegacja sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus na czele z m. Assumptą Stanek, przełożoną generalną Zgromadzenia.
Rozpoczynając sesję, bp Stefan Bareła podkreślił znaczenie pierwszego w dziejach diecezji procesu beatyfikacyjnego. Mówił, że aktualizuje on i przybliża naukę Soboru Watykańskiego II o powszechnym powołaniu do świętości. Zauważył też, że Matka Teresa, aprobowana przez Kościół orędowniczka, ma być przywołana z nie tak odległych jeszcze czasów jako wzór osobowy, jako wspólne dobro diecezji i Zgromadzenia sióstr karmelitanek. Ojciec Postulator poinformował, że proces beatyfikacyjny m. Teresy Kierocińskiej jest jednym z pierwszym polskich procesów, który będzie prowadzony według norm nowego prawa kanonizacyjnego ustanowionego przez Papieża Jana Pawła II. Nazwał Służebnicę Bożą Matkę Teresę pierwszym kwiatem świętości młodej diecezji częstochowskiej, gdyż była ona związana z tą ziemią więzami krwi, modlitwy i ofiary, swoją świętością odnawiała jej oblicze, czyniąc je bardziej ludzkim. Wicepostulator, ks. Zdzisław Wajzner, ogłosił, że na wstępnym etapie do złożenia zeznań powołano 50 świadków: kapłanów, sióstr zakonnych i osób świeckich. Przypomniał również niektóre fakty z życia Kandydatki na ołtarze. Na zakończenie sesji bp Ordynariusz wyraził gorące pragnienie, aby diecezji częstochowskiej rychło było dane przeżyć szczęśliwy dzień beatyfikacji Służebnicy Bożej Matki Teresy od św. Józefa.
Podczas etapu diecezjalnego, w latach 1984-1988, odbyło się 73 sesji Trybunału, podczas których przesłuchano 68 świadków. W czasie składania zeznań świadków, skład Trybunału nieco się zmieniał za zgodą Ordynariusza. Dnia 19 stycznia 1984 r. ks. bp S. Bareła mianował nowego Delegata Biskupa, którym został ks. prałat Władysław Sobczyk, który przewodniczył 50 sesjom Trybunału. Po śmierci ks. W. Sobczyka, ks. bp Stanisław Nowak mianował 8 lutego 1986 r. na swojego Delegata ks. dr Czesława Tomczyka, a 1 lipca 1986 nowego Notariusza Aktuariusza, ks. dr Tadeusza Borutkę. Gdy w lipcu 1984 r. o. Michał Machejek został w Rzymie relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, na jego miejsce postulatorem został mianowany ks. Jerzy Mrówczyński CR, który przedłużył mandat dotychczasowemu Wicepostulatorowi, ks. dr Zdzisławowi Wajznerowi.
Dochodzenie diecezjalne w procesie beatyfikacyjnym m. Teresy od św. Józefa zakończył w Sosnowcu abp Stanisław Nowak dnia 31 grudnia 1988 r. Akta procesu zostały następnie przewiezione do Rzymu, gdzie 17 lutego 1989 r. zostały złożone w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W kwietniu tegoż roku Kongregacja specjalnym dekretem zatwierdziła ważność dochodzenia diecezjalnego. Positio o życiu i cnotach heroicznych Sł. Bożej Matki Teresy Kierocińskiej opracowała s. Eliasza Cudna CSCIJ. Dnia 9 lipca 1994 r. w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych złożono Positio. Opracowanie to, po wielu latach oczekiwania, stało się podstawą do dyskusji nad heroicznością cnót Sługi Bożej dla teologów i kardynałów. W 1994 r. postulatorem rzymskim procesu został mianowany ks. Marian Babula CSMA.
Kongres konsultorów teologów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych obradował nad heroicznością cnót Sługi Bożej dnia 3 grudnia 2011 r. Natomiast 9 kwietnia 2013 r. miał miejsce Kongres kardynałów i biskupów tej dykasterii. Dnia 3 maja 2013 r. Papież Franciszek wydał Dekret o heroiczności cnót Czcigodnej Sługi Bożej Teresy od św. Józefa. Po śmierci ks. M. Babuli CSMA w 2017 r., postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej Czcigodnej Sługi Bożej została mianowana s. Konrada Dubel CSCIJ.
Do beatyfikacji Czcigodnej Sługi Bożej Matki Teresy od św. Józefa potrzebny jest cud dokonany za jej wstawiennictwem. Serdecznie zachęcamy do modlitwy, by wyprosić łaskę tego znaku z nieba. Ufamy, że będziemy mogli cieszyć się wyniesieniem do chwały ołtarzy polskiej karmelitanki, która pochodzi z Ziemi Wieluńskiej i Częstochowskiej, i jest Matką Zagłębia, gdzie spędziła 25 lat swego niezmiernie pracowitego i świętego życia.
Opr. s. Bogdana Batog CSCIJ